Austria a câştigat Grupa D la Euro 2024

Sport

Naționala de fotbal a Austriei a câştigat Grupa D a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, după ce a învins Olanda cu 3-2 (1-0), marţi seara, pe stadionul Olympiastadion din Berlin, în ultimul meci al grupei.

Austria s-a impus prin autogolul lui Donyell Malen (6) şi golurile lui Romano Schmid (59) şi Marcel Sabitzer (80).
Pentru Olanda au marcat Cody Gakpo (47), Memphis Depay (78) și s-a clasat pe locul al treilea în grupă.
În optimile de finală s-au calificat Austria, Franța și Olanda.

Clasamentul final: 1. Austria – 6puncte, 2. Franța – 5puncte, 3. Olanda – 4puncte, 4. Polonia – 1puncte.
În optimi, Austra va juca cu a doua clasată în Grupa F (Portugalia, Turcia, Cehia, Georgia).
Au evoluat echipele:
Olanda: Verbruggen – Gaertruida, de Vrij, van Dijk, Ake – Reijenders, Schouten, Veerman – Malen, Depay, Gakpo.
Rezerve: Bergwijn, Bijlow, Blond, Brobbey, de Ligt, Dumfries, Flekken, Frimpong, Gravenberch, Maatsen, Simons, van de Ven, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee.
Antrenor: Ronald Koeman

Austria: Pentz – Prass, Lienhart, Wober, Posch – Grillitsch, Seiwald – Schmid, Sabitzer, Wimmer – Arnautovic
Rezerve: Baumgartner, Daniliuc, Danso, Entrup, Gregoritsch, Grull, Hedl, Kainz, Laimer, Lindner, Querfeld, Seidl, Trauner, Weimann.
Antrenor: Ralf Rangnick