Bianca Andreescu

Bianca Andreescu a abandonat meciul cu Karolina Pliskova de la turneul campioanelor

Sport

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, locul 4 WTA, a abandonat meciul cu jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 2 WTA, din etapa a II-a a Grupei Violet de la Turneul Campioanelor, la scorul de 6-3 pentru adversară.

Andreescu s-a accidentat la genunchiul stâng în primele ghemuri şi a cerut un time-out medical în care a primit un bandaj la picior. Ulterior, Bianca Andreescu s-a retas în urma unui set care a durat 50 de minute de joc.

Dacă Bianca Andreescu se va retrage înaintea ultimului meci, cu Svitolina, ea va fi înlocuită de rezerva Sofia Kenin din SUA, locul 12 WTA.
Tot miercuri, Simona Halep, locul 5 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 7-5, 6-3, de ucraineanca Elina Svitolina, locul 8 WTA, deţinătoarea trofeului, în aceeaşi fază a Grupei Violet a Turneului Campioanelor.

Svitolina s-a calificat deja în semifinale, de pe primul loc al grupei. Pentru al doilea loc în penultimul act vor lupta, vineri, Halep şi Plişkova. Învingătoarea acestei partide va merge mai departe.