CS Dinamo Bucureşti a învins Sporting Lisabona – în Liga Campionilor la handbal masculin

Sport

CS Dinamo Bucureşti a învins echipa portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 33-29 (13-15), miercuri, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Aceasta este prima sa înfrângere, după patru victorii şi un egal pentru Sporting Lisabona care și era liderul grupei, în timp ce Dinamo venea după două eşecuri consecutive în deplasare, cu Veszprem şi PSG.
După prima repriză, la pauză oaspeţii aveau avans de două goluri, 15-13. Dinamo a întors scorul în partea secundă şi s-a desprins la şapte goluri (27-20), însă Sporting a redus din ecart în ultimele minute.

Egipteanul Ali Zein a fost cel mai bun marcator al campioanei României, cu 7 goluri, brazilianul Haniel Vinicius Inoue Langaro a reuşit 6, Haukur Thrastarson 5, Branko Vujovic 4, Stanislav Kasparek 3, Nicuşor Negru 2, Călin Dedu 1, Frederil Ladefoged Blazejewicz 1, Andre Gomes 1, Alex Pascual Garcia 1, Daniel Stanciuc 1, Andrii Akimenko 1.
Vladimir Cupara a avut 11 intervenţii (27,50%), iar Ionuţ Iancu, una (100%).

Pentru oaspeţi au înscris Orri Freyr Thorkelsson 6 goluri, Martim Costa 4, Mamadou Gassama Cissokho 4, Natan Antonio Suarez Diaz 4, Jan Gurri Aregay 3, Diogo Branquinho 2, Edney Silva Oliveira 1, Pedro Portela 1, Francisco Costa 1, Pedro Martinez Cami Garcia 1, William Hoghielm 1, Salvador Salvador 1.

Andre Bergsholm Kristensen a avut 12 intervenţii (36,36%), iar Mohamed Aly Abdelmotaleb Aly, 4 (26,67%).
Meciul a fost arbitrat de norvegienii Lars Jorum şi Havard Kleven, iar delegat EHF a fost polonezul Miroslaw Baum.