EURO 2024 – Anglia s-a calificat în finală, după ce a învins Olanda cu 2-1

Sport

Naționala de fotbal a Angliei s-a calificat, miercuri în finala Campionatului European de fotbal – EURO 2024, după ce a învins selecționata Olandei cu scorul de 2-1. Meciul s-a desfășurat în Germania pe BVB Stadion din Dortmund.
Așadar, finala Campionatului European de fotbal va juca duminică, la Berlin între Spania și Anglia.

Olandezii au deschis scorul prin Xavi Simons în minutul 7, dar englezii au egalat prin Harry Kane în minutul 18, printr-un penalty. Golul victoriei pentru Angli a venit în minutul (90+1) prin Ollie Watkins.
Astfel, Anglia a devenit prima echipă care joacă două finale consecutive la EURO (după Spania), care a cucerit titlul în 2008 şi 2012.

Olanda a pierdut cinci din cele şase semifinale de EURO jucate. Singura dată când a ieşit învingătoare a fosu în 1988, când a cucerit trofeul.

Au evoluat echipele:
Olanda: 1. Bart Verbruggen – 22. Denzel Dumfries (21. Joshua Zirkzee, 90+3), 6. Stefan de Vrij, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake – 24. Jerdy Schouten, 7.
Xavi Simons (19. Brian Brobbey, 90+3), 14. Tijani Reijnders – 18. Donyell Malen (9. Wout Weghorst, 46), 10. Memphis Depay (16. Joey Veerman, 35), 11. Cody Gakpo. Selecţioner: Ronald Koeman.
Rezerve neutilizate: 13. Justin Bijlow, 23. Mark Flekken – 2. Lusharel Geertruida, 3. Matthijs de Ligt, 15. Micky van de Ven, 17. Daley Blind, 20. Ian Maatsen, 8. Georginio Wijnaldum, 26. Ryan Gravenberch, 12. Jeremie Frimpong, 25. Steven Bergwijn.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Marc Guehi – 7. Bukayo Saka (14. Ezri Konsa, 90+3), 26. Kobbie Mainoo (16. Conor Gallagher, 90+3), 4. Declan Rice, 12. Kieran Trippier (3. Luke Shaw, 46) – 11. Phil Foden (24. Cole Palmer, 80), 10. Jude Bellingham – 9. Harry Kane (căpitan; 19. Ollie Watkins, 81). Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Aaron Ramsdale, 23. Dean Henderson – 15. Lewis Dunk, 22. Joe Gomez, 8. Trent Alexander-Arnold, 25. Adam Wharton, 17. Ivan Toney, 18. Anthony Gordon, 20. Jarrod Bowen, 21. Eberechi Eze.

Arbitru: Felix Zwayer; arbitri asistenţi: Stefan Lupp, Marco Achmuller; al patrulea oficial: Daniel Siebert (toţi din Germania)