EURO 2024 – Franţa s-a calificat în sferturi, printr-un autogol cu Belgia

Sport

Naționala de fotbal a Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), printr-un un autogol, marcat de Jan Vertonghen (85), la un şut al lui Randal Kolo Muani.

Meciul s-a desfășurat în Germania, pe Dusseldorf Arena.
Francezii au ajuns în sferturi printr-un penalty (1-1 cu Polonia) şi două autogoluri (1-0 cu Austria, 1-0 cu Belgia).
În sferturi, Franța va întâlni selecționata Portugaliei.

Au evoluat echipele:
FRANŢA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Rabiot – Griezmann – M. Thuram (Kolo Muani 62), Mbappe. Selecționer: Didier Deschamps.

BELGIA: Casteels – Castagne (De Ketelaere 88), Faes, Vertonghen, Theate – De Bruyne, Onana, Carrasco (Lukebakio 88) – Openda (Mangala 64), Lukaku, Doku. Selecționer: Domenico Tedesco. Cartonaşe galbene: Tchouameni 14, Griezmann 23, Rabiot 24 / Vertonghen 76, Mangala 90+3 Arbitri: Glenn Nyberg – Mahbod Beigi, Andreas Soderkvist (toţi din Suedia) – Donatas Rumsas (Lituania)