Cristiano Ronaldo

EURO 2024 – Portugalia “lui Ronaldo” a învins Cehia

Sport

Portugalia a învins selecționata Cehiei, cu scorul de 2 – 1, într-un meci al grupei F, la Campionatului European de fotbal – EURO 2024.

Meciul s- a desfășurat marți seară pe stadionul Leipzig Stadium din Germania.
Cehia a condus cu 1-0 din minutul 62, după golul lui LukasProvod, însă, după 7 minute, Nuno Mendes a trimis cu capul în careu, iar portarul ceh a respins mingea în coechipierul său Hranáč, rezultând un autogol.

Golul care a adus victoria portughezilor a venit abia în prelungiri prin Francisco Conceicao, în minutul 90+2.
După acest meci, Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător din istorie care a participat la șase ediții diferite de Campionat European: 2004, 2008, 2012, 2016, 2020 și 2024.

El este cel mai bun marcator din istoria Campionatului European, cu 14 reușite până în prezent.
În meciul următor, Portugalia va înfrunta Turcia. Meciul este programat sâmbătă, de la ora 19:00.

Au evoluat echipele:
PORTUGALIA: Diogo Costa – Dalot (Goncalo Inacio 63), Pepe, Ruben Dias – Cancelo (N. Semedo 90), Bernardo Silva, Bruno Fernandes, Vitinha (F. Conceicao 90), Nuno Mendes (Pedro Neto 90) – Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Diogo Jota 63). Selecționer: Roberto Martinez

CEHIA: Stanek – Holes (Chory 90+3), Hranac, Krejci – Coufal, Sulc (Sevcik 79), Soucek, Provod (Barak 79), Doudera – Kuchta (Lingr 60), Schick (Chytil 60).
Selecționer: Ivan Hasek.