România a fost eliminată de Olanda în optimile de finală ale EURO 2024

Sport

Naţionala de fotbal României a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0, marţi seara, în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024. Meciul s- desfășurt în Germania, pe stadionul Football Arena din Munchen.
Golurile olandezilor au fost marcate de: Cody Gakpo (20) şi Donyell Malen (83, 90+3). Un al patrulea gol al Olandei a fost anulat de VAR, în minutul 63, pe motiv de offside.

În sferturi, Olanda va întâlni Turcia care a învins Austria cu 2 – 1, în optimi.

Au evoluat echipele:
România: 1. Florin Niţă – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 22. Vasile Mogoş (24. Bogdan Racoviţan, 38) – 6. Marius Marin (8. Alexandru Cicâldău, 72) – 20. Dennis Man, 21. Nicolae Stanciu (căpitan; 14. Darius Olaru, 88), 18. Răzvan Marin, 10. Ianis Hagi (7. Denis Alibec, 72) – 19. Denis Drăguş (13. Valentin Mihăilă, 72). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu – 4. Adrian Rus, 5. Ionuţ Nedelcearu, 23. Deian Sorescu, 26. Adrian Şut, 9. George Puşcaş, 25. Daniel Bîrligea.

Olanda: 1. Bart Verbruggen – 22. Denzel Dumfries, 6. Stefan de Vrij, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake (15. Micky van de Ven, 69) – 24. Jerdy Schouten (16. Joey Veerman, 69), 7. Xavi Simons, 14. Tijani Reijnders – 25. Steven Bergwijn (18. Donyell Malen, 46), 10. Memphis Depay (17. Daley Blind, 90+2), 11. Cody Gakpo (9. Wout Weghorst, 84). Selecţioner: Ronald Koeman.

Rezerve neutilizate: 13. Justin Bijlow, 23. Mark Flekken – 2. Lusharel Geertruida, 3. Matthijs de Ligt, 20. Ian Maatsen, 8. Georginio Wijnaldum, 21. Joshua Zirkzee, 26. Ryan Gravenberch, 12. Jeremie Frimpong, 19. Brianm Brobbey.
Arbitru: Felix Zwayer; arbitri asistenţi: Stefan Lupp, Marco Achmuller; al patrulea oficial: Daniel Siebert (toţi din Germania)

Arbitru video: Bastian Dankert (Germania); arbitri asistenţi video: Christian Dingert (Germania), Jerome Brisard (Franţa)
Cartonaşe galbene: M. Marin (67), Dumfries (78), Stanciu (82).