Spania s-a calificat cu maximum de puncte în „optimi” la EURO 2024

Sport

Echipa națională de fotbal a Spaniei s-a calificat în optimile de finală la EURO 2024 după ce a reușit să câștige toate meciurile din faza grupelor.

Ultima victorie a fost obținută împotriva Albaniei cu scorul de 1-0, într-un meci care s-a desfășurat pe stadionul din Düsseldorf Arena din Germania. Golul acestei victorii a fost marcat de Ferran Torres în minutul 13 al partidei.
Albania s-a clasat pe ultimul loc şi părăseşte competiţia.

În primul meci, Spania au învins Croația cu 3-0, iar în al doilea meci cu Italia, ibericii s-au impus cu 1-0, datorită unui autogol al lui Riccardo Calafiori în minutul 56.
În optimile competiției, Spania va juca împotriva unei echipe clasată pe locul al treilea într-un din grupele A, D, E sau F.

Au evoluat echipele:
Albania: 23. Thomas Strakosha – 2. Ivan Balliu, 6. Berat Djimsiti (căpitan), 5. Arlind Ajeti, 3. Mario Mitaj – 20. Ylber Ramadani, 21. Kristjan Asllani – 14. Qazim Laci (16. Medon Berisha, 70) – 9. Jasir Asani (17. Ernest Muci, 81), 7. Rey Manaj (11. Armando Broja, 59), 10. Nedim Bajrami (26. Arber Hoxha, 70). Selecţioner: Sylvinho.
Rezerve neutilizate: 1. Etrit Berisha, 12. Elhan Kastrati – 4. Elseid Hysaj, 13. Enea Mihaj, 18. Ardian Ismajli, 24. Marash Kumbulla, 25. Naser Aliji, 8. Klaus Gjasula, 15. Taulant Seferi, 22. Amir Abrashi.

Spania: 1. David Raya – 22. Jesus Navas (căpitan), 5. Daniel Vivian, 14. Aymeric Laporte (3. Robin Le Normand, 46), 12. Alex Grimaldo – 18. Martin Zubimendi, 6. Mikel Merino – 11. Ferran Torres (19. Lamine Yamal, 72), 10. Dani Olmo (15. Alex Baena, 84), 21. Mikel Oyarzabal (25. Fermin Lopez, 62) – 9. Joselu (7. Alvaro Morata, 72). Selecţioner: Luis de la Fuente.
Rezerve neutilizate: 13. Alejandro Remiro, 23. Unai Simon – 2. Dani Carvajal, 24. Marc Cucurella, 8. Fabian Ruiz, 20. Pedri, 17. Nico Williams.