Roger Federer

Turneul Campionilor 2019 – Roger Federer învins de Dominic Thiem

Sport

Tenismanul elveţian Roger Federer, locul 3 ATP, a fost învins duminică, de austriacul Dominic Thiem, locul 5 ATP, cu scorul 7-5, 7-5, în primul lor meci din grupa Bjorn Borg , de la Turneul Campionilor de la Londra. Partida a durat o oră şi 40 de minute.

La finalul meciului, campionul elvețian a recunoscut că nu are voie să mai piardă pentru a putea spera la o calificare în semifinale: „Cred că Dominic a jucat foarte bine, sincer. Am sperat că va avea mai multe probleme. Am început rău, asta evident că nu m-a ajutat. Am păşit greşit.

A fost acel 0-40, acel break de la început. Dar ar fi trebuit să revin, am avut micile mele ocazii. Nu am simţit deloc că eram pe dinafară. Dar în acele momente în care eu am avut şansele mele, Dominic s-a descurcat singur, rămânând foarte solid. Ce urmează? Este foarte simplu, nu mai am voie să pierd. O înfrângere şi mă întorc acasă. Dar aşa este în fiecare săptămână, de 20 de ani, nu se poate spune că descopăr o situaţie nouă”, a declarat, Federer.

În următoarea fază, Roger Federer se va confrunta cu Mateo Berrettini.
În primul meci din grupa Bjorn Borg a Turneului Campionilor, sârbul Novak Djokovic, numărul doi mondial, a trecut fără probleme, cu 6-2, 6 -1, de italianul Matteo Berrettini, după numai 63 minute de joc.

Clasamentul Grupei Bjorn Borg după prima etapă a fazei grupelor la Turneul Campionilor 2019:
Novak Djokovic – 1 victorie, 2-0 seturi
Dominic Thiem – 1 victorie, 2-0 la seturi
Roger Federer – 1 înfrângere, 0-2 la seturi
Matteo Berrettini – 1 înfrângere, 0-2 la seturi
Turneul Campionilor este dotat cu premii totale în valoare de 9 milioane dolari.