CFR Cluj

CFR Cluj – Sevilla 1-1 în Europa League

Sport

CFR Cluj şi formaţia spaniolă FC Sevilla au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), joi seara, în şaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, pe Stadion ″Dr. Constantin Rădulescu″ din Cluj-Napoca.

Campioana României, CFR Cluj a deschis scorul prin Ciprian Deac . Acesta a executat un penalty în minutul 59, acordat de arbitrul german Deniz Aytekin, în urma unui henţ în careu al francezului Kounde.

Pentru FC Sevilla – Youssef En-Nesyri a restabilit egalitatea marcând în minutul 82.

Manşa secundă este programată pe 27 februarie, pe stadionul ”Ramon Sanchez Pizjuan” din Sevilla, care va fi decisivă.

Echipele de start:
CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 4. Cristian Manea, 55. Paulo Vinicius, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) – 10. Ciprian Deac, 37. Mihai Bordeianu, 8. Damjan Djokovic, 7. Adrian Constantin Păun (28. Ovidiu Hoban, 74) – 90. Lacina Traoré (99. Mario Rondon, 83), 9. Billel Omrani (23. Cătălin Golofca, 85). Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve neutilizate: 12. Grzegorz Sandomierski – 6. Luis Aurelio, 21. Kevin Boli, 92. Mike Cestor.

FC. Sevilla: 1. Tomas Vaclik – 16. Jesus Navas (căpitan; 51. Youssef En-Nesyri, 73), 12. Jules Kounde, 20. Diego Carlos, 18. Sergio Escudero – 24. Joan Jordan, 17. Nemanja Gudelj, 25. Fernando – 41. Suso (22. Franco Vazquez, 90 1), 19. Luuk de Jong, 5. Lucas Ocampos (7. Rony Lopes, 78). Antrenor: Julen Lopetegui.

Arbitru: Deniz Aytekin; arbitri asistenţi: Eduard Beitinger, Dominik Schaal; al patrulea oficial: Patrick Ittrich (toţi din Germania)
Rezerve neutilizate: 13. Yassine Bounou – 3. Sergi Gomez, 10. Ever Banega, 23. Sergio Reguilon.