Elena Rybakina si Aryna Sabalenka vor juca finala feminină de la Australian Open 2023

Sport

Finala feminină de la turneul de tenis Australian Open 2023 se va disputa sâmbătă, 28 ianuarie între kazaha Elena Rybakina si bielorusa, Aryna Sabalenka.

Jucatoarea de tenis, Elena Rybakina (25 WTA)s-a calificat, joi în finala de la Australian Open 2023, după ce a învins-o în două seturi pe bielorusa, Victoria Azarenka, scor, 7-6(4), 6-3, într-un meci care a durat o oră și 43 de minute.
Jucatoarea de tenis bielorusă, Aryna Sabalenka ( 5 WTA) s-a calificat în finală, după a trecut de poloneza Magda Linette ( 45 WTA), cu 7-6, 6-2, într-o partidă care a durat o oră și 34 de minute de joc.

Elena Rybakina se află la a doua finală de Grand Slam din cariera sa, după a reuşit să cucerească trofeul pe iarba de la Wimbledon în 2022.
Aryna Sabalenka a disputat pană în prezent trei semifinale de Grand Slam, la Wimbledon 2021 şi US Open 2021 şi 2022, dar nu a ajuns niciodată în finală.