Emma Răducanu și Leylah Fernandez – finaliste la US Open 2021

Sport

Finala la US Open 2021 se va disputa va între cele două revelații ale turneului – britanica cu origini românești, Emma Răducanu (18 ani, 150 WTA) și canadianca Leylah Fernandez (19 ani, 73 WTA).

Emma Răducanu ( 150 WTA) a învins-o în semifinale pe grecoaica Maria Sakkari (18 WTA), în două serturi, scor 6-1, 6-4. Meciul a durat o oră și 23 de minute.

Britanica este prima jucătoare din istoria turneului US Open care s-a calificat în finală după ce a venit din calificări. Aceasta nu a pierdut niciun set la US Open, după nouă partide disputate.

Canadianca Leylah Fernandez ( 73 WTA) s-a calificat în finală după ce a învins-o pe Aryna Sabalenka (2 WTA) în trei seturi, scor 7-6(3), 4-6, 6-4. Meciul a durat două ore și 20 de minute.

Emma Răducanu și Leylah Fernandez nu s-au ma întâlnit până acum în circuitul WTA.