EURO 2020 – Anglia și Ucraina s-au calificat în sferturi

Sport

Marți seară s-au disputat ultimele două partide din optimile de finală la EURO 2020, în urma cărora Anglia și Ucraina s-au calificat în sferturi .

Reprezerntativa Angliei s-a impus cu 2-0 în meciul cu naționala Germaniei, prin golurile marcate de Sterling ’75, Kane ’86.

Ucraina a obținut calificarea în sferturi după ce a învins Suedia în prelungiri. După 90 de minute încheiate la egalitate (1-1), Ucraina s-a impus cu 2-1, în prelungiri, cu un gol marcat în minutul 120+1, de Artem Dovbyk, pe stadionul Hampden Park din Glasgow.

Este pentru prima oară când naționala Ucrainei ajunge în sferturile de finală ale unui campionat european.

Cele opt echipe calificate în sferturile de finală ale competiției sunt: Italia, Danemarca, Cehia, Spania, Elveția,Belgia, Anglia și Ucraina.