FC Argeş s-a calificat în semifinalele Cupei României

Sport

FC Argeş a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 4-3, după executarea loviturilor de la 11 metri, formaţia din liga a II-a Poli Timişoara şi s-a calificat în semifinalele Cupei României. După 120 de minute, scorul a fost 0-0.

Gazdele au jucat prelungirile în inferioritate numerică, după eliminarea lui Ursu în finalul primelor 90 de minute.
La loviturile de departajare, pentru Poli au marcat: Zaluschi, Lazăr, Bocșan, Bârnoi, și a ratat Pamfile (șut în bara transversală), în timp ce pentru FC Argeș au înscris Latovlevici, Ișfan, Arias, Viana, iar Kehinde Fatai a transformat lovitura decisivă cu ajutorul barei din stânga lui Păduraru.

Au evoluat echipele:
Poli Timișoara – Păduraru – Sofran, Scutaru (Bocșan 53′), Mera (cpt.), Pamfile – D. Andrei (Bîrnoi 59′), R. Lazăr, Ignea (Denis Radu 106′), Oanea (Zaluschi 87′) – Oct. Ursu, Gerbi; Rezerve neutilizate: Morariu – D. Olariu, Rob. Hațegan;

Antrenor: Nicolae Croitoru
Campionii FC Argeș: Fl. Croitoru – Telcean (C. Tofan 46′), Pițian (Joao Miguel 94′), Boldor, Latovlevici – Diogo Viana, Meza Colli (cpt.), Raynov, Ruan (Arias 46′) – Palic (Ișfan 46′) – Said (K. Fatai 75′)
Rezerve neutilizate: Greab – Mușat, I. Șerban, Honciu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Din faza sferturilor mai este de disputat o partidă, AC Filiaşi – Universitatea Craiova (joi, ora 20.30).
În semifinale s-au mai calificat: Sepsi Sfântu Gheorghe, după victoria, scor 2-1, obţinută, marţi, în meciul cu Chindia Târgovişte, şi FC Voluntari, după 1-0, miercuri, cu FC Buzău.