Gimnasta Sabrina Maneca Voinea – locul 4 în finala la sol, la Campionatele Mondialele de la Antwerp

Sport

Gimnasta română, Sabrina Maneca Voinea (16 ani) s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la sol, la cea de-a 52-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers.

„La 16 ani, Sabrina este a 4-a în lume la sol!
15.000 de spectatori au aplaudat evoluția Sabrinei Maneca Voinea în finala de la sol la Campionatele Mondiale de la Antwerp.
Având ca adversare doar medaliate mondiale și europene, mezina finalei s-a clasat pe locul 4 cu 13.766 puncte, la doar două zecimi de bronzul câștigat de Flavia Saraiva (Brazilia).

Argint pentru Rebeca Andrade (Brazilia) -14.500 puncte, aur pentru fenomenala Simone Biles (SUA) – 14.633 puncte.
Bravo, Sabrina, felicitări Camelia, eforturile voastre au dat roade!”, a transmis Federația Română de Gimnastică pe pagina oficială de facebook.

Sportiva Sabrinei Maneca Voinea de la CS Farul Constanța – CSM Constanța este antrenată de mama ei, Camelia Voinea.
La acest campionat, americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur, fiind urmată de brazilianca Rebeca Andrade.
Pentru Simone Biles, această medalie de la sol reprezintă al 23-lea titlu mondial din palmaresul său. La Anvers, Biles a cucerit aurul cu echipa, la individual compus, la sărituri, bârnă şi sol.