romania_feroe

România se impune în meciul cu Insulele Feroe

Sport Actualitate

Naţionala de fotbal a României a obţinut prima sa victorie din Grupa F a preliminariilor EURO 2020, 4-1 (3-1) cu reprezentativa Insulelor Feroe, marţi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

România a făcut un meci mare, iar tricolorii se simt eliberaţi, după eşecul suferit în faţa Suediei. Băieţii lui Contra au marcat de patru ori în poarta feroezilor, 4-1.

Ciprian Deac, jucător la CFR Cluj, a deschis scorul în minutul 26, la primul şut pe poartă al tricolorilor, după centrarea lui Nicolae Stanciu, prelungită de Claudiu Keşeru.

Al doilea gol al României a fost reuşit de Claudiu Keşeru (29), cu un şut la colţul scurt din careul mic.

Keşeru a reuşit dubla în minutul 32, după ce a speculat o minge respinsă greşit de un fundaş feroez.

Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 40, prin fundaşul Viljormur Davidsen, din penalty, după ce Cosmin Moţi l-a ţinut în careu pe Klamint Olsen.

Pușcaș a închis tabela în minutul 63, după o pasă a lui Chipciu, iar România are 3 puncte din două meciuri.

Selecționerul României, Cosmin Contra (43 de ani) a apărut mulţumit la interviul de după România – Feroe 4-1 în etapa a doua a preliminariilor pentru EURO 2020, a transmis că vrea să fie ferit de accidentări la următoarea reunire, apoi a încercat să explice de ce l-a lăsat pe Alex Mitriţă (23 de ani) în tribune la meciul de la Cluj-Napoca.

Clasamentul Grupei F după două etape: 1. Spania – 6 puncte, 2. Suedia – 4 puncte, 3. România – 3 puncte, 4. Malta – 3 puncte, 5. Norvegia – 1, 6. Insulele Feroe – 0.

REZULTATE + PROGRAM GRUPA F
S-au jucat pe 23 martie 2019: Malta – Feroe 2-1, Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1
26 martie 2019: Malta – Spania 2-0, Norvegia – Suedia 3-3, România – Feroe 4-1
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)