Simona Halep

Simona Halep a abandonat în optimile turneului de la Wuhan

Sport

Simona Halep (6 WTA) a abandonat miercuri, în optimile turneului de la Wuhan, din cauza unor dureri la spate, după 46 de minute de joc, în meciul cu Elena Rybakina, la scorul de 4-5, 30-30, deși începuse foarte bine turneul din China.

Astfel, Elena Rybakina (50 WTA) merge în sferturi, unde se va duela cu Aryna Sabalenka (cap de serie 9) sau Kiki Bertens (cap de serie 6).

Reprezentanta de 20 de ani a Kazahstanului se afla la conducere pe tabelă, 5-4 în primul set, după ce revenise de la 2-4, în momentul în care Simona Halep s-a retras.

Halep a oferit prima reacție după ce, miercuri dimineața, a abandonat în optimile de finală ale turneului de la Wuhan.

„Am simțit o durere ascuțita după ce am lovit un backhand la scorul de 4-4. Nu știu cât de serioasă e accidentarea. Este în aceeași zonă, dar nu aceeași accidentare pe care am mai avut-o. E la spate, cred ca la mușchi, dar nu știu exact, voi afla mai multe după ce voi fi consultată de un doctor”, a spus Simona Halep.

„Sunt dezamagită pentru că am început bine aici la Wuhan”, a completat Simona.

Simona Halep este programată să participe săptămâna viitoare, la turneul Premier Mandatory de la Beijing.