Simona Halep și Sorana Cîrstea – în sferturi la Birmingham

Sport

Jucătoarele române de tenis, Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au calificat, miercuri în sferturile de finală ale turneului WTA 250 pe iarbă de la Birmingham (Anglia).

Simona Halep ( 20 WTA) a învins-o pe britanica Harriet Dart cu 6-3, 6-2. Meciul a durat 62 de minute. După această victorie, Halep şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra britanicei, Katie Boulter, care a dispus cu 7-6 (5), 6-1 de Caroline Garcia (Franţa).

Sorana Cîrstea ( 36 WTA) a trecut de sârboaica Aleksandra Krunic ( 103 WTA), scor 6-1, 6-1, într-un meci care a durat o oră şi 12 minute. Cîrstea şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA. În sferturi Sorana va juca cu învingătoarea dintre americanca Catherine McNally și croata Donna Vekic.

Turneul WTA 250 pe iarbă de la Birmingham (Anglia) este dotat cu premii totale de 251.750 de dolari.