Slovacia a învins Polonia la Euro 2020

Sport

Naționala Slovaciei a învins Polonia cu scorul de 2-1, luni seară, pe St. Petersburg Stadium din Sankt Petersburg, în Grupa E a turneului final EURO 2020.

Golurile Slovaciei au fost marcate de Mak (18) și Skriniar (69), în timp ce pentru polonezi a marcat Linetty (46).

Din minutul 62, Polonia a jucat în 10 oameni, după eliminarea lui Krychowiak, care a primit două cartonaşe galbene, în minutele 22 şi 62.
Tot în grupa E, luni seară a avut loc partida Spania – Suedia, meci s-a încheiat cu o remiză, scor 0-0.

Au evoluat echipele:
Polonia: Szczęsny – Bereszyński, Glik, Bednarek, Rybus (74, Puchacz) – Linetty (74, Frankowski), Krychowiak, Klich (85, Moder) – Jozwiak, Lewandowski, Zieliński (85, Swiderski). Selecționer: Paulo Sousa.

Slovacia: Dúbravka – Pekarík (79, Koscelnik), Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka, Hromada – Haraslín (87, Duris), Hamšík, Mak (87, Suslov) – Duda (90+2, Gregus). Selecționer: Stefan Tarkovic.