Irina Begu

WTA Palermo 2019 – Irina Begu calificată în optimile turneului

Sport

Irina Begu (100 WTA) s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului de la Palermo, după ce a învins-o pe croata Tereza Mrdeza (210 WTA), scor 7-5, 6-2, după un meci care a durat o oră şi 44 de minute.

Begu a condus în primul set cu 5-2, însă croata a egalat-o, realizând două break-uri. În final românca și-a adjudecat actul inaugural, iar în setul secund nu a mai avut probleme majore, cedând doar două game-uri.

În optimile de finală, Irina Begu o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini, locul 142 WTA, care a eliminat-o, în turul I, pe a şasea favorită, germana Laura Siegemund, locul 72 WTA, cu scorul de 6-1, 6-4. ). Partida va avea loc miercuri, 24 iulie.

Pentru calificarea în optimi, Irina Begu va fi recompensată cu 30 de puncte WTA și un premiu de 2742 de euro.