Real Madrid

Real Madrid “fără frâne” în meciul cu Glatasaray încheiat cu 6-0

Sport

Real Madrid a învins miercuri Galatasaray cu scorul de 6-0, în etapa a patra din grupele Ligii Campionilor.

”Galacticii” au început în forță meciul de pe teren propriu, cu Galatasaray, astfel că în minutul 15 al partidei, fotbaliştii lui Zinedine Zidane reuşiseră deja să trimită mingea în poartă de trei ori – 2-0 în minutul 7; 3-0 după primul sfert de oră.

Pe „Santiago Bernabeu”, brazlianul de 18 ani Rodrygo a reușit o „triplă” și a dat o pasă de gol, Benzema a marcat și el de două ori, iar căpitanul Sergio Ramos a transformat un penalty.

Real Madrid s-a impus într-un final cu 6-0 în fața celor de la Galatasaray. Scorul final a fost stabilit de Rodrygo care a încheiat o seară de poveste cu al treilea său gol marcat chiar la ultima fază, minutul 90+2.

Tânărul atacant brazilian, Rodrygo (18 ani și 301 zile) a intrat în istoria Ligii Campionilor, devenind cel mai tânăr marcator din istoria competiției care reușește să marcheze de două ori în primele șapte minute ale unui meci.

Au marcat: Rodrygo ‘4, ‘7, 90+3, Sergio Ramos (penalty) ’14, Karim Benzema ’45’81.

Fotbalistul român, Florin Andone a fost titular în atacul turcilor de la Galatasaray, dar a fost schimbat la pauză.