CFR Cluj

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

Sport Actualitate

Campioana Romaniei, CFR Cluj s-a calificat marți la Glasgow, în play-off-ul din Liga Campionilor, după o victorie istorică cu Celtic, scor 4 – 3 , în manşa a doua a turului al treilea preliminar.

După 1-1 în meciul tur de la Cluj-Napoca, echipa lui Dan Petrescu a reușit o partidă spectaculoasă în returul contra celor de la Celtic, campioana Scoției. Clujenii au deschis scorul în minutul 27 prin Ciprian Deac, acesta fiind și scorul la pauză.

Pentru CFR Cluj au mai înscris: Billel Omrani (74 – penalty, 80) şi George Ţucudean (90+7), în timp ce pentru campioana Scoţiei au înscris James Forrest (51), Odsonne Edouard (61) şi Ryan Christie (76).

CFR va juca în play-off-ul Ligii Campionilor cu Slavia Praga, campioana Cehiei, primul meci fiind programat pe 20 august, acasă. Celtic o va întâlni în play-off-ul Europa League pe Sheriff Tiraspol sau AIK Solna.
Au evoluat echipele:

Celtic: 29. Scott Bain – 33. Hatem Elhamed, 35. Kristoffer Ajer, 5. Jozo Simunovic, 42. Callum McGregor – 8. Scott Brown (căpitan; 10. Vakoun Issouf Bayo, 88), 21. Olivier Ntcham (9. Leigh Griffiths, 83), 49. James Forrest – 17. Ryan Christie, 22. Odsonne Edouard, 19. Michael Johnston (16. Lewis Morgan, 75). Antrenor: Neil Lennon.
Rezerve neutilizate: 1. Craig Gordon – 2. Christopher Jullien, 6. Nir Bitton, 23. Boli Bolingoli.

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 16. Mateo Susic, 55. Paulo Vinicius, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) – 10. Ciprian Deac, 6. Luis Aurelio (7. Adrian Constantin Păun, 78), 37. Mihai Bordeianu, 8. Damjan Djokovic – 99. Mario Rondon (20. George Ţucudean, 46), 9. Billel Omrani (30. Andrei Mureşan, 84). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 12. Cosmin Vâtcă – 5. Yacouba Sylla, 77. Ionuţ Peteleu, 92. Mike Cestor.

Arbitru: Andris Treimanis; arbitri asistenţi: Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs; arbitru de rezervă: Aleksandrs Golubevs (toţi din Letonia).
Cartonaşe galbene: Rondon (40), Elhamed (41), Deac (63), Arlauskis (88).