Italia – campioană la EURO 2020

Actualitate Sport

Naţionala Italiei este campioana EURO 2020, după ce a învins selecționata Angliei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare , duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în finala EURO 2020.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1, rezultat care s-a mentinut și după cele două reprize de prelungiri. Cele două goluri au fost marcate de: Shaw pentru Anglia, în minutul 2, iar pentru Italia a înscris Bonucci în minutul 67.

La loviturile de departajare reprezentativa Italiei a învins cu scorul de 3-2 selecţionata Angliei. Berardi, Bonucci și Bernardeschi au înscris pentru Italia, în timp ce Belotti și Jorginho au ratat, iar pentru Anglia au înscris doar Kane și Maguire, ratările venind de la Rashford, Sancho și Saka.

Pentru Italia acesta este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968.

Pentru acaeastă performanţă Squadra Azzurra va încasa 34 de milioane de euro, ca premiu din partea UEFA, iar Anglia, care a pierdut pe teren propriu, va primi 30,25 milioane de euro.