Jaqueline Cristian –  în sferturi la turneul de la Charleston

Sport

Jucătoarea română de tenis, Jaqueline Cristian (83 WTA) s-a calificat în în sferturi la turneul de la Charleston, de categorie WTA 500, după ce a învins-o pe americanca Emma Navarro( 20 WTA) scor 6-3, 5-7, 6-1.

Meciul a durat două ore şi 27 de minute.
În următoarea etapă, Cristian o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina (26 ani, 11 WTA) şi favorită 4, care a trecut de ucraineanca Anhelina Kalinina, scor 6-1, 6-4.

Cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată, în 2022, la Doha, când jucătoarea noastră a abandonat în turul al doilea, la scorul de la 2-2 în setul secund, după ce câştigase primul set cu 6-2.
După această victorie, Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 22.146 de dolari şi 108 puncte WTA.
Turneul WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud – SUA) este dotat cu premii în valoare totală de 922.573 de dolari. Campioana en-titre este Ons Jabeur.