Real Madrid

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei 2020

Sport

Real Madrid s-a impus la penalty-uri şi a câştigat, duminică, Supercupa Spaniei 2020.

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei după ce a învins-o pe Atletico Madrid la loviturile de departajare cu 4-1. Scorul în timpul regulamentar al partidei a fost 0-0. Meciul s-a disputat pe „King Abdullah” din Jeddah (Arabia Saudită).

La finalul celor 90 de minute regulamentare, niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze. În a doua repriză de prelungiri, Valverde a fost eliminat.

La loviturile de departajare au marcat Carvajal, Rodrygo, Modric și Sergio Ramos pentru Real și Trippier pentru Atletico. Pentru Atletico a înscris Trippier, iar Niguez şi Thomas au ratat.

Pentru Real Madrid este a 11-a Supercupă a Spaniei.
Au evoluat echipele:

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Mendy – Valverde, Casemiro, Kroos (Vinicius 103) – Modric, Isco (Rodrygo 60) – Jovic (Mariano 83). Selecționer : Zinedine Zidane

Atletico Madrid: Oblak – Renan Lodi (Llorente 89), Gimenez (Savic 98), Felipe, Trippier – Saul, Thomas, Herrera (Vitolo 56), Correa – Morata, Joao Felix (Arias 101). Selecționer: Diego Simeone