România U21

România pierde semifinala cu Germania de la Euro U21

Sport

Echipa națională a României a fost învinsă de Germania joi, în semifinalele Campionatului European de tineret, scor 2-4, însă tinerii tricolori antrtenați de Mirel Rădoi părăsesc Europeanul U21 din Italia cu capul sus, după ce au câştigat primul loc în grupa C din care au făcut parte Franţa, Anglia şi Croaţia.

Partida s-a desfăşurat pe Stadionul Renato Dall’Ara din Bologna într-o atmosferă deosebită, România fiind încurajată de peste 15.000 de suporteri.
Tinerii tricolori au jucat extraordinar în prima repriză, dând dovadă de determinare şi sacrificiu, chiar dacă au pierdut.

Repriza a doua a avut o desfășurare complet diferită, resursele fizice începând să-i părăsească pe tinerii noștri jucători, însă noi trebuie să le mulţumim pentru performanţa unică din fotbalul românesc de a fi ajuns în semifinale.

Pentru echipa noastră golurile au fost înscrise de Puşcaş în minutele 26 şi 44.

Pentru Germania au înscris Amiri în minutele 21 şi 90+4 şi Waldschmidt din penalty în minutul 52 şi 90.

„Nu am regrete, meciul a fost unul simplu cu două momente decisive. Spre finalul primei reprize, când portarul lor a salvat la capul lui Puşcaş şi puteam face 3-1. Apoi, în repriza a doua, acel moment nefericit cu acel penalti. Nu ştiu dacă a fost sau nu. Dacă n-ar fi intervenit acel moment, probabil jocul ar fi decurs cum ne-am fi dorit. Rămân cu amintirea faptului că am rămas în primele 4 în Europa, că am adus zeci de mii de români la stadion şi milioane în faţa televizoarelor. Ar trebui să învăţăm că nouă nu ni se va da nimic gratis, va trebui să mergem să obţinem. Să mergem să obţinem respectul lor!” a declarat Rădoi la finalul partidei.

Cele două echipe care au evoluat :
România: 1. Ionuţ Andrei Radu (căpitan) – 6. Cristian Manea, 5. Ionuţ Nedelcearu, 4. Alexandru Paşcanu, 3. Florin-Bogdan Ştefan – 21. Tudor Băluţă, 17. Alexandru Cicâldău (20. Andrei Ciobanu, 69) – 8. Dennis Man, 10. Ianis Hagi, 19. Andrei Ivan (7. Florinel Coman, 55) – 9. George Puşcaş (11. Adrian Petre, 87). Selecţioner: Matei Mirel Rădoi.

Rezerve neutilizate: 12. Cătălin Cabuz, 23. Andrei Daniel Vlad – 2. Radu Boboc, 13. Ricardo Grigore, 14. Vlad Dragomir, 15. Virgil Ghiţă, 16. Dragoş Nedelcu, 18. Adrian Rus, 22. Darius Olaru.

Germania: 1. Alexander Nuebel – 3. Lukas Klostermann, 4. Jonathan Tah (căpitan), 5. Timo Baumgartl, 14. Maximilian Mittelstaedt – 6. Maximilian Eggestein (21. Arne Maier, 89) – 19. Florian Neuhaus (9. Lukas Nmecha, 79), 8. Mahmoud Dahoud (20. Robin Koch, 90 3), 7. Levin Oeztunali – 10. Luca Waldschmidt, 18. Nadiem Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz.

Rezerve neutilizate: 12. Florian Mueller, 23. Markus Schubert – 11. Marco Richter, 13. Johannes Eggestein, 15. Waldemar Anton, 16. Suat Serdar, 17. Felix Uduokhai, 22. Eduard Loewen.

În finala de duminică, la Udine, Germania va întâlni Spania, care s-a calificat după ce a învins Franţa în cealaltă semifinală cu scorul de 4-1 (2-1).