simona halep madrid

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid

Sport

Simona Halep s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului de la Madrid, după ce s-a impus în fața britanicei Johanna Konta, în două seturi, scor 7-5, 6-1, după o oră și 30 de minute de joc.

În urma acestei victorii, Simona Halep a ajuns la 14 meciuri câștigate în ultimele 15 jucate pe zgură, în circuitul WTA.

„A fost un meci dificil, pentru că ea are foarte multă încredere în jocul ei. În setul secund mi-am găsit ritmul şi sunt fericită pentru că am obţinut victoria. Am fost răcită, nu sunt chiar 100%, încerc să stau liniştită. Nu o cunosc pe Kuzmova, nu am jucat contra ei, nu-i ştiu stilul.

Voi urmări câteva imagini cu ea. Vreau doar să mă concentrez asupra mea şi voi vorbi cu echipă despre acest meci”, a spus Simona Halep, la finalul partidei cu Johanna Konta.

Simona Halep, campioană la Madrid în 2016 şi 2017, şi-a asigurat un cec de 80.620 euro şi 120 de puncte WTA. În optimi, Halep o va înfrunta pe Viktoria Kuzmova (Slovacia), o jucătoare de 20 de ani, aflată pe locul 46 în lume, care a dispus în turul al doilea de spaniola Carla Suarez Navarro cu 6-4, 7-6 (7/2).