Simona Halep-roland garros

Simona Halep și Raluca Olaru învingatoare la Eastbourne

Sport Actualitate

Simona Halep și Raluca Olaru (30 de ani, 44 WTA la dublu) au câștigat meciul din primul tur de la Eastbourne cu perechea formată din Gabriela Dabrowski (27 de ani, Canada, 10 WTA la dublu) și Yifan Xu (30 de ani, China, 10 WTA la dublu), scor 7-6(5), 7-5. Meciul a durat o oră şi 34 de minute.

Halep şi Olaru vor întâlni în turul următor perechea care se va impune în meciul Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang (Polonia/China) – Lucie Hradecka/Andreja Klepac (Cehia/Slovenia).

Premiul pentru participarea în sferturile de dublu este de 8.109 dolari şi 100 de puncte.

La simplu, Halep, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 6, va evolua direct în turul al doilea, fază în care o va întâlni pe sportiva italiană Camila Giorgi, locul 39 WTA, sau pe Su-Wei Hsieh din Taiwan, locul 28 WTA.

La Eastbourne participă şi Mihaela Buzărnescu, locul 42 WTA, care o va avea ca adversară în prima manşă pe letona Jelena Ostapenko, locul 37 WTA.