halep

Simona Help în semifinalele turneului de la Doha

Sport Actualitate

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (24 ani, 7 WTA), vineri, de la ora 15:30, în semifinalele turneului de WTA de la Doha, dotat cu premii totale de 916.131 dolari.

Tenismena noastră a învins-o, joi seară, în sferturile de finală pe nemțoaica Julia Goerges, după un meci extrem de disputat, care a durat 2 ore și 1 minut, încheiat cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (6).

Halep va evolua în semifinale cu ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 4. Simona Halep a dezvăluit ce va face diferența în meciul cu Elina Svitolina, din semifinalele de la Doha. Fostul lider WTA o va întâlni pentru a opta oară pe ucraineancă, iar mentalul va fi decisiv.

„Suntem amândouă puternice pe picioare. Alergăm bine și lovim mingea destul de bine. Suntem în top și cred că toate suntem la un nivel înalt așa că mentalul cred că va face diferența”, a spus Halep.

Simona Halep are palmares negativ cu Elina Svitolina. Ucraineanca e în avantaj, 4-3, ea câștigând de două ori trofeul la Roma, după finale cu românca de 27 de ani. Totuși, Simona își aduce aminte cu plăcere de victoria (3-6, 7-6, 6-0) din sferturile de la Roland Garros 2017. „Eu îmi amintesc meciul de la Roland Garros, atunci când am câștigat. Va fi un meci greu, evident, o provocare. Nu am jucat cum mi-am dorit în anumite partide împotriva ei. Mâine am șansa să schimb acest lucru și să ies de pe teren fără regret. O să lupt și o să încerc să câștig”, a mai spus Simona Halep, în exclusivitate pentru Digi Sport.

Calificarea în semifinale este recompensată la Doha cu un premiu de 45.320 de dolari şi cu 185 de puncte WTA.

Simona Halep, câştigătoare la Doha în 2014, a jucat anul trecut în semifinale la Qatar Open, când competiţia era de categorie Premier 5.
În aceste sezon, Goerges are deja un titlu WTA câștigat, nemțoaica plecând acasă cu trofeul de la Auckland (a trecut în finală de Bianca Andreescu). Julia a adunat 8 victorii, dar și două înfrângeri în actualul sezon (7/1 pe hard).

La Australian Open a părăsit competiția încă din turul întâi, fiind învinsă de surpriza Danielle Colllins (a ajuns până în semifinale la Melbourne).