Spania

Spania câştigă Campionatul European de fotbal pentru tineret

Sport Actualitate

Duminică seara, Spania a învins Germania, scor 2-1, şi a câştigat pentru a cincea oară Campionatul European under 21. Spania a mai câştigat Euro-under 21 în 1986, 1998, 2011 şi 2013.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Fabian Ruiz în minutul 7 şi Dani Olmo în minutul 69, în timp ce pentru Germania a marcat Amiri, în minutul 88.

Spania şi Germania au jucat finala şi la ediţia trecută, în 2017, când câştigători au fost germanii, cu scorul de 1-0.

În acest turneu, spaniolii au debutat cu o înfrângere, 1-3 în meciul cu Italia, dar au câştigat următoarele întâlniri din grupă, 2-1 cu Belgia şi 5-0 cu Polonia şi s-au calficat mai departe de pe primul loc din Grupa A, iar în penultimul act au făcut scor cu Franţa, 4-1.

Naţionala Germaniei a terminat neînvinsă grupa B, 3-1 cu Danemarca, 6-1 cu Serbia şi 1-1 cu Austria, şi a trecut în semifinale de România, cu scorul de 4-2.

Din echipele de start au făcut parte:
Spania U21: Sivera – Firpo, Vallejo, Nunez, Aguirregabiria – Ruiz (Merino 78), Roca – Fornals (Mayoral 72), Ceballos, Olmo – Oyarzabal (Soler 55)
Selecționer: Luis de la Fuente Castillo
Germania U21: Nubel – Henrichs, Baumgartl, Tah, Klostermann – Dahoud, Eggtein (Nmecha 78), Serdar (Neuhaus 61) – Amiri, Waldschmidt, Oztunali (Richter 72)
Selecționer: Stefan Kuntz
Arbitru: Srdjan Jovanović (Serbia) , Stadion: Friuli, Udine