Naționala

Spania învinge România cu 5-0 – în preliminariile Euro 2020

Sport Actualitate

Naționala de fotbal a României a fost învinsă cu scorul de 5-0, de selecționata Spaniei, luni seară, în ultima etapă din cadrul Grupei F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2020. Partida a avut loc pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.

La pauză scorul a fost 4-0, prin golurile marcate de: Fabian Ruiz (min.8), Gerard Moreno (min.33 și 43) si autogolul lui Adrian Rus, din minutul 45.
Golul cu numărul 5 a fost marcat în prelungiri (min.90+2) de Mikel Oyarzabal.

Naționala României termină pe locul 4 în clasamentul grupei, urmată de Insulele Feroe și Malta. Spania încheie pe locul 1, Suedia pe 2, iar Norvegia pe locul 3.

Tricolorii au ca ultimă şansă de calificare câştigarea play-off-ului din Liga Naţiunilor, din martie 2020, unde vor întâlni Scoția sau Islanda în semifinale. Tragerea la sorți pentru play-off-ul Ligii Națiunilor va avea loc vineri, 22 noiembrie, de la ora 13:00.
Echipele de start:

Spania: Kepa – Carbajal, Sergio Ramos, Inigo Martinez, Gaya – Fabian Ruiz, Busquets, Saul – Gerard Moreno, Morata, Cazorla. Selecţioner Robert Moreno.
România: Tătăruşanu – R. Benzar, Ad. Rus, Nedelcearu, Toşca – T. Băluţă, R. Marin, I. Hagi, Stanciu, Fl. Coman – Puşcaş. Selecţioner Cosmin Contra.
Arbitrii din (din Belarus): Aleksei Kulbakov – Dmitri Zhuk şi Oleg Maslyanko – Denis Scherbakov