Rafael Nadal

Turneul Campionilor – Rafael Nadal l-a învins pe Daniil Medvedev

Sport

Rafael Nadal (locul 1 ATP) l-a învins miercuri pe Daniil Medvedev (4 ATP), scor 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4), în Grupa Andre Agassi de la Turneul Campionilor. Meciul a durat două ore și 49 de minute.

„Sincer, am fost foarte norocos. Îmi pare rău pentru Daniil, este o înfrângere grea. A jucat mai bine decât mine în setul decisiv. Este una dintre acele zile în care câștigi la o șansă de 1 la 1000„ a declarat Nadal.

Dacă ar fi pierdut, Rafa ar fi fost eliminat de la Turneul Campionilor.
Aceasta a fost prima victorie a lui Rafael Nadal de după retragerea din semifinala turneului ATP Masters 1000 de la Paris.

Nadal îl conduce acum pe Medvedev cu 3-0 la meciurile directe.
Calificarea lui Nadal în semifinale se va decide vineri, când se va duela cu Stefanos Tsitsipas, jucător care s-a calificat în semifinale, după ce l-a învins miercuri seară pe Alexander Zverev.