Craiova a învins Viitorul

Universitatea Craiova a învins Viitorul Constanța – scor 3-1

Sport

Universitatea Craiova a învins Viitorul Constanța, luni seara, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova, cu scorul de 3-1, în etapa a 11-a din Liga 1. În urma acestui rezultat Universitatea Craiova a urcat pe locul secund în Liga 1.

FC. Viitorul Contanța a deschis scorul după doar șapte minute de joc, prin Bogdan Țîru care a trimis cu capul în plasa porții lui Pigliacelli în urma unei lovituri libere.

Craiovenii au marcat două goluri înainte de pauză, prin Alexandru Cicâldău în minutul 44, urmat la câteva secunde de Elvir Koljic.
În repriza secundă, echipa lui Victor Pițurcă a marcat al treilea gol, în minutul 53, prin Mihai Bălașa .

Au evoluat echipele:
U Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Acka, Vătăjelu – Mateiu, Cicâldău, Bancu – Niţu (24, Koljic), Ivan (86, Fortes), Baiaram (77, Baicu).
Viitorul: Căbuz – Boboc, Ţîru, Artean, De Nooijer – Ciobanu, Achim (65, Iacob), Houri – Iancu (75, Filip), Rivaldinho, C. Matei (62, Ganea).

Arbitri: Marius Avram – Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe; Marian Barbu.
În următoarea etapă, Universitatea Craiova va evolua tot pe teren propriu, împotriva lui Poli Iași, iar Viitorul Constanța va juca cu campioana CFR Cluj, la Ovidiu.