13 medalii pentru România la Campionatul Balcanic de Pistă din Bulgaria

Sport

În perioada 27-29 octombrie 2023, lotul naţional a participat la Campionatul Balcanic de Pistă, ce au avut loc în Plovdiv, Bulgaria. Evenimentul a reprezentat ultima Balcaniadă a sezonului, an în care România a culminat la toate celelalte probe. Weekend-ul ce tocmai a trecut a adus României 13 medalii în probele vaste şi spectaculoase pe care le oferă pista.

Întregul lot a fost reprezentat de Crista Daniel (CSM Reşiţa), Pleşea Valentin (CSA Steaua Bucureşti), Szabo Norbert (ACS Sepsi-SIC), Cătineanu Cătălina-Andreea (CSA Steaua Bucureşti), Torok Janos (CS Intersport), Toader Alin (CSU Universitatea de Vest Timişoara), Novak Edvard (CS Intersport), Csaszar Balazs (CS Intersport), Iancu Alexandru-Marian (CS Olimpia Bucureşti), Surugiu Alexandru Răzvan (Nantes Doulon Velo Sport), Kozma Koppany (CS Intersport), Novak Edmond (CS Intersport), Cioclu luliana-Alexandra (CSU Universitatea de Vest Timişoara), Gheorghe Ana-Elena (CS Conpet Ploieşti). Aceştia au fost însoţiţi de staff-ul compus din: Cristiano Valoppi – (Antrenor), Georgiadis Georgios (Antrenor), Tamas Csicsaky (Mecanic) şi Hăulică Radu (Mecanic).

În cele trei zile de competiţie, cicliştii români au cucerit următoarele probe:
Locul 1 – proba de Team Pursuit (echipa a fost formată din Daniel Crista, Valentin Pleşea, Torok Janos şi Edvard Novak)

Locul 3 – Crista Daniel, proba de Scratch Race 15km, Elite
•Locul 3 – proba de Team Sprint Elite (Szabo Norbert, Torok Janos, Toader Alin)
Locul 3 – proba de Team Pursuit – Juniori (Csaszar Balazs, Novak Edmond, Iancu Alexandru-Marian, Kozma Koppany)
Locul 3 – Elimination – (Novak Edvard), Elite

Locul 3 – Madison – (Kozma Koppany & Novak Edmond)
De menţionat sunt aici şi sportivii care s-au luptat pentru locurile de pe podium:
Locul 4 – Team Sprint – Juniori (Iancu Alexandru-Marian, Surugiu Alexandru Răzvan, Kozma Koppany)
Locul 4 – Viteză individuală – Elite (Szabo Norbert)
Locul 4 – Viteză individuală – Juniori (Surugiu Alexandru)
Locul 4 – Keirin – Juniori Masculin (Surugiu Alexandru)
Locul 4 – Omnium – Elite (Pleşea Valentin)
Locul 5 – Omnium – Juniori (Csaszar Balasz)

Locul 4 – Points Race – Juniori Feminin (Cioclu Alexandra)
Locul 5 – Points race – Elite (Crista Daniel)
Locul 5 – Points Race – Juniori Masculin (Csaszar Balasz)
Locul 5 – Elimination – U23 (Torok Janos)
Locul 6 – Scratch – Juniori Masculin (Iancu Alexandru)
Locul 6 – Elimination – U23 (Toader Alin)
Locul 6 – Elimination – Juniori Masculin (Novak Edmond)

La finalul celor 3 zile de concurs intense, România s-a clasat pe locul 3 în topul celor mai premiate naţiuni din cadrul Balcanicelor de Pistă. Pe primul loc s-a clasat Grecia, urmată îndeaproape de Turcia.