Argentina s –a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar

Sport

Reprezentativa Argentinei a devenit prima finalistă a Cupei Mondiale din Qatar, după ce a trecut, marți, în semifinale, de Croația cu scorul de 3-0.
Leo Messi a deschis scorul pentru Argentina în minutul 34 dintr-un penalty. Julian Alvarez a marcat alte două goluri în minutul 39 și în minutul 69, ducând astfel scorul la 3-0 .

Argentina va juca, miercuri, de la ora 21:00 în ultimul act împotriva învingătoarei din partida Franța – Maroc,aceasta fiind a şasea sa finală mondială.
Argentina a fost campioană mondială în 1978 și 1986 și a pierdut finalele din 1930, 1990 şi 2014.

Au evoluat echipele:

ARGENTINA: E. Martinez – Molina (Foyth 86), Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul (Palacios 74), E. Fernandez, Paredes (Lisandro Martinez 62), Mac Allister (Correa 86) – Messi, Julian Alvarez (Dybala 74).SELECŢIONER: Lionel Scaloni

CROAŢIA: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (Orsic 46) – Modric (Majer 81), Brozovic (Petkovic 50), Kovacic – Pasalic (Vlasic 46), Kramaric (Livaja 72), Perisic. SELECŢIONER: Zlatko Dalic