EURO 2021

Danemarca – România 2-1 în preliminariile Euro de tineret

Sport

Naţionala de tineret a României a fost învinsă, marţi seară, de Danemarca, la Aalborg, scor 1-2, în preliminariile EURO 2021.

Danezii au deschis scorul în minutul 3, prin Olsen, iar apoi şi-au majorat avantajul prin acelaşi jucător în repriza secundă, în minutul 55.

România a redus din diferență în minutul 80, prin Florinel Coman, care a șutat superb, de la 30 de metri. În prelungiri, arbitrul a acordat un penalty, după un fault comis de portarul danez asupra lui George Ganea, dar tot Coman a fost cel care a ratat dramatic, iar România a plecat fără niciun punct.

Următoarele meciuri ale naţionalei de tineret vor avea loc pe 10 şi 14 octombrie, pe teren propriu, contra Ucrainei şi a Irlandei de Nord.
Echipele de start Danemarca – România

Danemarca (4-3-3): Oliver Christensen, Daniel Anyembe, Victor Nelsson, Jakob Lungi Sorensen, Andreas Poulsen, Nikolas Nartey, Carlo Holse, Morten Hjulmand, Jacob Bruun Larsen, Anders Dreyer, Andreas Olsen
Rezerve: Peter Jensen, Malte Amundsen, Mads Roerslev Rasmussen, Frederik Alves, Mikkel Damsgaard, Victor Jensen, Magnus Andersen, Mads Emil Madsen, Jens Odgaard

România (4-3-3): Mihai Aioani, Andrei Ratiu, Constantin Dima, Alexandru Pașcanu, Radu Boboc, Vlad Dragomir, Tudor Băluță, Darius Olaru, Adrian Petre, Florinel Coman, Denis Drăguș

Rezerve: Cosmin Dur-Bozoanca, Mihai Velisar, Andrei Chindriș, Ricardo Grigore, Mihai Neicutescu, Mihai Dobre, Razvan Oaida, George Ganea, Andrei Virgil Ciobanu