Patinatoarea română Mihaela Hogaş – medaliată cu argint la Cupa Mondială de la Innsbruck

Sport

Patinatoarea română, Mihaela Hogaș, componentă a lotului olimpic ce va reprezenta România la JO de Iarnă de la Beijing 2022, a cucerit medalia de argint în proba feminină de 500 m neoseniori, în finala Cupei Mondiale de patinaj viteză U23 desfășurată în Austria, la Innsbruck.

Este proba în care va concura și la JO de la Beijing și în care a câștigat deja o ediție a Cupei Mondiale U23, în anul 2020, informează Ministerul Sportului.

În China, Mihaela Hogaş va concura și în proba de 1.000 m, unde a obținut, de asemenea, un rezultat foarte bun la această ediție a Cupei Mondiale, clasându-se pe locul cinci.

Aproape de podium a fost şi Cosmin Nedelea, care s-a clasat pe locul patru în proba masculină de 500 m neoseniori, în timp ce Nicolae Răzvan Militaru a încheiat pe locul 11.

Echipa masculină de neoseniori, compusă din Cosmin Nedelea, Nicolae Răzvan Militaru şi Gabriel Eduard Niţu, a obținut locul patru în proba de sprint.

La finala Cupei Mondiale de neoseniori au participat 191 de sportivi din 24 de țări.