simona halep madrid

Simona Halep – în sferturile de finală la Madrid

Sport

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) s-a calificat miercuri în sferturile turneului de la Madrid, grație victoriei impresionante reușită în fața slovacei Viktoria Kuzmova (20 de ani, 46 WTA), scor 6-0, 6-0, după doar 45 de minute.

Halep a reuşit una dintre cele mai facile victorii din carieră, în care a cedat doar 12 puncte şi a încheiat întâlnirea în 45 de minute.

Simona Halep, campioană la Madrid în 2016 şi 2017, şi-a asigurat un cec de 160.920 de euro şi 215 puncte WTA şi va juca în sferturile de finală contra australiancei Ashleigh Barty (23 de ani, 9 WTA), care a învins-o cu 4-6, 6-1, 6-2 pe kazaha Iulia Putintseva (24 de ani, 43 WTA).

”A fost un meci bun pentru mine, pentru că se joacă repede aici, pe această suprafaţă. Mă ajută mult, pentru stilul de joc pe care îl am. Am dominat meciul, am simţit loviturile”, a declarat Simona, după meci.

Halep a recunoscut că nici adversara nu i-a pus foarte mari probleme.
”Nu cred că a fost nici cel mai bun meci al ei, e un turneu mare şi joacă împotriva adversarilor de top. Ştiu cum e, pentru că şi eu am fost acolo.

Mai am un meci de dublu, mai joc azi şi sper să câştig şi acolo. Oricum, mă bucur să mă întorc în sferturi aici, pentru că e unul dintre turneele mele preferate”, a mai declarat Simona Halep.

Halep, a fost urmărită din tribune de Ilie Năstase şi Nadia Comăneci și va juca astăzi şi în optimi la dublu, contra principalelor favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.